Search

Výborně, tak jsme domluveni… Od prvního nastupujete…

To jsou slova, která mohou vyvolat v první chvíli obrovskou úlevu. Na obou stranách. U šéfa tím, že konečně našel někoho, kdo mu pomůže s tou ohromnou horou úkolů, které se na něj každý den valí. U nového zaměstnance především tehdy, pokud o danou práci hodně stál a chtěl udělat dobrý dojem.

Jenže podpisem smlouvy by to pro šéfa skončit rozhodně nemělo. To, jestli začne nováček ve firmě podávat co nejdřív kvalitní výkon, nebo se v nové firmě, „hozen do vody“, utopí, záleží právě na prvních týdnech a měsících po nástupu. Ani velmi schopný člověk při nejlepší vůli prostě do hlavy svému šéfovi nevidí a orientovat se v nové firmě pro něj nemusí být jednoduché. Pokud už někdy podobnou nebo stejnou práci dělal a bude samostatný, což se neděje vždy, tak si „přinese“ systém práce z předchozího zaměstnání. To ale vůbec nemusí znamenat, že je to ten nejvhodnější systém zrovna pro Vás a Vaši firmu. Pokud je to pro něj úplně neznámá pozice, tak orientace v ní, bez řízené pomoci, může být frustrující pro něj i pro Vás a může skončit velkým rozčarováním na obou stranách.

Šéf by si měl před nástupem nového člověka odpovědět na následující otázky:

1)      Co všechno ho musíme naučit?

2)     Kdy se to bude učit a do kdy to bude umět?

3)     Jak nejlépe ho to naučíme?

4)     Kdo ho to naučí?

5)     Kdy a jak budu ověřovat, že to umí?

6)     Jak zajistím, aby po zaškolení svoji práci ještě zdokonalil?

A následně vypracovat jasný postup zaškolení. To neznamená, že všechny tyto body musí šéf při zaškolení zajistit v rámci firmy sám. Ale je dobré, když je nad všemi body v rámci zaškolení kontrola.

Výrazně se tak zvýší šance, že mu z dlouhodobého hlediska nový pracovník opravdu přinese kýženou pomoc a úsporu času :o).

 

Šárka Sonnková

 

Sdílejte

Další příspěvky

Co sám sobě přát?

Narodila jsem se s přeskáčema na nohách a v 7letech jsem si na vleku POMA všimla trenéra lyžování. Propojila jsem to se

Dnešek není zítřek

Co bylo včera jinak než dnes? Jeden by možná řekl, že nic, že z jednoho dne na druhý se věci

V čem je ten problém?

„Já nechápu, v čem pořád vidíš problém,“ přišlo mi do zprávy tři dny před jedním velkým setkáním, které jsem pomáhala organizovat.