Search

Naučit se na ty důležité věci počkat.

Letos to bude 30 let, kdy máme všichni možnost svobodně podnikat, studovat, cestovat, plnit si svoje sny. Větší svobodu na straně jedné, ale i větší zodpovědnost, jak sami se svým životem naložíme. Pohledů na to může být celá řada. Od současných majitelů slýchávám občas dva: „My jsme za našeho mládí nic nemohli a chci dopřát svým dětem možnost svobodně cestovat a studovat, co chtějí, a rád jim to vše zaplatím“.  Anebo naopak: „Nechci, aby moje děti měly vše zadarmo, ale uvědomily si, že o úspěch se člověk musí zasloužit.“ Každý z těchto názorů má jistě svoji váhu. Hranice mezi tím může být velmi tenká a má ji každý z nás v sobě trošku jinak. A určitě se to netýká jen podnikatelů.

Nedávno mi vyprávěla jedna moje známá, jak k oblasti peněz přistupuje při výchově svého dnes osmiletého syna, a přišlo mi to dost zajímavé. „Jako každá máma chci pro své dítě to nejlepší. Školu, kde bude rozvíjet svoje schopnosti a nadání, možnost podívat se na zajímavá místa, kroužky, kterého ho budou bavit. Na druhou stranu chci, aby věděl, že vše něco stojí a už od mala si uvědomoval, že ne vše si může vždy koupit. A jak ho to učím? Každého půl roku syn probere svoje hračky a rozhodne se, se kterými si už nechce hrát. Tyto hračky pak prodám. Peníze, které za ně dostanu dám synovi do pokladničky a on je může utratit podle svého“. On sám se rozhodne, spočítá si, co si může koupit, a to si potom koupí. Daleko víc si těch věcí potom váží a víc zvažuje, co opravdu chce.

Někdy se nejvíc naučíme tím, že nedostaneme vše hned.

Šárka Sonnková

 

 

Sdílejte

Další příspěvky

Co sám sobě přát?

Narodila jsem se s přeskáčema na nohách a v 7letech jsem si na vleku POMA všimla trenéra lyžování. Propojila jsem to se

Dnešek není zítřek

Co bylo včera jinak než dnes? Jeden by možná řekl, že nic, že z jednoho dne na druhý se věci

V čem je ten problém?

„Já nechápu, v čem pořád vidíš problém,“ přišlo mi do zprávy tři dny před jedním velkým setkáním, které jsem pomáhala organizovat.