Jsme dobrý tým!

Co to vlastně znamená? Kolega vs. kamarád.

Je mnoho příběhů, kdy tým či skupinka lidí funguje a najednou bum bác a nastane kolaps, někdy až rozpad.

Někdo založí firmu a jeho první zaměstnanci jsou kamarádi. Zpočátku vše funguje, baví to všechny, jde se dopředu. Po pár letech je najednou situace horší. Už nás to tolik všechny nebaví. Začnou první spory. Další, noví zaměstnanci už nejsou z řad kamarádů a co s tím. Proč se to stalo?

Někdy parta lidí založí nový projekt, vše běží, všichni jsou nadšení a po třech letech najednou přichází první nedorozumění….

 

Český biatlonový tým má skvělé výsledky za poslední roky. Mnozí říkají, oni jsou úžasný tým, tak jim to jde. Proč jim to doopravdy tak jde?

Co se vlastně skrývá pod slovem kamarád a co pod slovem kolega?

Kamarád je človíček v osobní rovině, který nám je sympatický. Rozumíme si, to znamená, shodneme se na mnohých názorech, postojích, úhlech pohledu. No, dobře, někdy se i neshodneme, ale určitě je daleko víc toho, v čem se shodneme 🙂 Proto jsme se skamarádili 🙂

Kolega je někdo, s kým sdílíme určitý společný záměr, cíl. Kolega v práci, kolega ve sportovním týmu. Jednoduše v nějakém tělese, které „dýchá“ pro stejnou věc a někam „běží“. Měli bychom se na určitém úhlu pohledu či realitě shodnout a za tím běžet. Někdo by tu realitu měl řídit. Nejlépe šéf nebo trenér nebo předák.

Je to proti demokracii? Že ji musí řídit šéf? Může být, ale jak se cítíte, když dostanete jídelní lístek, kde je 40 možností výběru jídla, a když dostanete jídelní lístek kde je 10 chodů? V čem se rychleji zorientujete? Kde více víte?

 

Lidé v týmu, kde je potřebná shoda v určitých momentech, se nemusí shodnout už jen proto, že jsme každý jiný. Každý máme dané jiné talenty, dary, i mínusy, a to vše rozhoduje, jaké máme názory a vnímání okolí. Proto pravidla v týmu, jasně daná, mohou velice pomoci proti nedorozuměním. Dokud „nenarazíme“ na první spor, většinou jejich potřebu nevidíme. Po nárazu už může být už ale těžší je vytvořit.

 

Tým, tvořený z kamarádů může vytvořit úžasné projekty a dosáhnout velkých cílů, pokud má kapitána, který drží pevně kormidlo. A každý ví, jaký je jeho prostor na lodi.

Velmi důležité je mít toto rozdělené a definované na vědomé úrovni. Vědomě vědět, kdy je druhý kamarád a kdy je kolega. Často se nám totiž stane, že někdo je dva v jednom. To znamená, že je to výborný kamarád, ale zároveň je to můj kolega. Pokud ho vnímáme opravdu jako jednoho a na vědomé úrovni tyto dvě roviny neodlišujeme, může nastat kolaps zmíněný na začátku. Může nastat situace: Kamarádili jsme spolu od dětství, ale předloni začal pracovat u nás ve firmě a hodně se mi vzdálil…. On se nezměnil, jen přišla do Vašeho vztahu nová role, kterou jste doposud mezi sebou neměli a zatím jste vše brali kamarádsky.

 

Jasná pravidla a uvědomění si, co spočívá v roli kamaráda a co v roli kolegy nebo šéfa, tento problém může zcela vyřešit:-)

 

Irena Vrbová