Strach je velmi nepříjemný pocit, dokáže paralyzovat nejen naše tělo, ale především naši mysl. A paradoxní na tom je, že se strachem se nerodíme, ale bát se naučíme. Postupně.
Když se dívám na malé děti, tak děti se nebojí. Ví, že není čeho. Bezstarostně vše zkoumají, vše chtějí vyzkoušet, všechno je pro ně zajímavé. Není to často o tom, že bychom měli nějakou špatnou zkušenost, ale postupně se učíme bát pod vlivem našeho okolí. Začneme se bát nemocí (protože nám doma opakovali: musíš se obléct nebo budeš nemocný), bojíme se výšek (nelez tam nebo spadneš a zlomíš si nohu), zvířat (nesahej na toho psa nebo Tě kousne), vody (neplav tak daleko nebo se utopíš). Bojíme se toho, že nás okolí odsoudí (tohle se přece nedělá, co si o Tobě ostatní pomyslí?), že budeme neúspěšní (do toho nového projektu se nepouštěj, to nezvládneš a zkrachuješ) a postupně se můžeme naučit bát sami sebe. Toho, že selžeme.
Strach nám velmi komplikuje život, a pokud v něm žijeme dlouho a soustředíme se především na něj, tak nám může život naprosto zničit. Jenže většina toho, čeho se bojíme, se nakonec nikdy nestane. Strach je většinou jen v našich hlavách a myšlenkách a je dobré si to začít více uvědomovat. A stejně jako jsme se učili bát, se můžeme učit strachu zbavovat. Nejde o to se strachem bojovat, ale postavit se mu a nenechat se jím ovládat. Nevěnovat mu energii, protože to, na co soustředíme svoji pozornost, to roste. Největší chybou, kterou v životě můžeme udělat, je pořád mít strach, že nějakou uděláme, a proto se ani o nic nepokusíme.
Není to úplně jednoduchá cesta, ale jsem přesvědčena, že je potřeba se na ní vydat. Začít více sledovat svoje myšlenky a vědomě s nimi pracovat. Soustředit se více na možnosti než na nedostatky. Obklopit se lidmi, kteří nás podpoří a nebudou na všem hledat jen to špatné. Je lepší zaměřit se na to, co chceme než na to, čeho se bojíme. Možná strach úplně nezmizí, ale přestane nad námi mít takovou moc.
Šárka Sonnková