Obchodník a lidské kouzlo

Sedí proti mně 6 lidí, kteří ve svém životě zvolili cestu podnikání.

O čem rozhoduje, zda si zákazník koupí?

Hmm, cena! A pak asi i kvalita našich výrobků.

Je to už 23let, co jsem u své kadeřnice sedla do křesla poprvé. Profesionál, vtipná, celých 23 let mi nezvedla cenu. Jsem tak věrný zákazník, že zlomit mě jinam je dílo pro obchodního mistra. A kdo ním tedy je?

Léta plynula. I kovid jsme se svou kadeřnicí přečkaly ve sklepě jednoho domu v centru Prahy. Něco se ale léty i měnilo, neviditelného, podprahového. Cena pořád super. Chvílemi mi přišlo, že jsem víc kamarádka než zákazník, chvílemi jsem poslouchala její ztrápené životní peripetie, dvakrát mě střihla do ucha, někdy začala víc mluvit než stříhat a já jednou nestihla schůzku…čas míjel, plynul… a ….

Před 4 lety si na mé běžecké trase otevřel malé kadeřnictví kluk s ohromnými dredy a knírem. Neměl asi moc klientů, vždy když jsem běžela kolem, seděl na schodku a naše pohledy se setkaly v takové intenzitě, že jsem vždy nabrala energii pro další kilometry. Po roce už nesedával a já pořád běhala kolem, jen mi chybělo naše setkávání se pohledem, už byl dál a stříhal, barvil, foukal…

Je to smutné, ale tento týden jsem svoji kadeřnici definitivně poslala ze svého životní přístavu do dalekých vod.

Podívala jsem se do dáli a ano, nadešel náš čas, jede pomalu a už připlouvá. Náš čas nadešel. Já se budu každý měsíc dívat do očí a úsměvu, který mě bude nabíjet do dalších dnů.

A za to zaplatím 4x vyšší cenu…

 

 

Irena Vrbová

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *