Search

Znovu dětsky hravě

Ne nadarmo se říká, že děti mohou být našimi velkými učiteli. Každou vteřinou a každou buňkou svého těla nám znovu a znovu připomínají „tovární nastavení“, se kterým jsme se všichni narodili a do kterého se často většinu našeho dospělého života snažíme vrátit.

A co jsou podle mě vlastnosti, které se od dětí můžeme (znovu) učit?

  1. Absolutní bezpodmínečná láska: děti milují a nic za to nepožadují. Neřeší, jestli ten chlapeček, co ho potkal na písku je černý, bílý, hubený nebo postižený. Mají parťáka na stavění hradu, a to je jediné, na čem v tu chvíli záleží.

 

  1. Upřímnost: děti řeknou jednoduše to, co vidí. Často bez obalu a příkras. Pravda někdy hodně bolí, ale i milosrdná lež je pořád lež.

 

  1. Bezelstnost: děti žijí bez přetvářky. Jsou přímé a poctivé ve všem, co dělají.

 

  1. Odvaha: dítě se nebojí pustit do něčeho, co neumí. Objevuje svět a neustále překonává překážky. Nebojí se 50x spadnout na zadek, když se učí chodit. Vždy znovu vstane a zkouší další krok.

 

  1. Snění: žijí ve světě, kde se plní přání a vše je možné. Pár polštářů a dek pro ně může být stejně tak kouzelný hrad jako závodní auto.

 

  1. Optimismus: nemají špatné zkušenosti, které jim berou víru ve svět a vždy věří, že to, do čeho se pustí, se jim podaří.

 

  1. Spontánnost a hravost: vše berou jako příležitost ke hře, zábavě a pohybu. Neřeší, co si o tom bude kdo myslet.

 

  1. Důvěřivost: je opravdu tak naivní věřit a doufat v to nejlepší?

 

  1. Radost: děti se naprosto stejně dokáží radovat z naprosté maličkosti jako z velkých věcí.

 

 

Šárka Sonnková

Sdílejte

Další příspěvky

Slovo chlapa

Nevím, zda se mi to zdá nebo už slovo a podpis nemá takovou váhu jako dřív? Kam se podělo to

Firma roku

Jako sportovec jsem vždy chtěla vyhrát medaili, nakonec mi jich doma ve skříni leží hodně za běh.  Ale upřímně, všechny,

Jak mluvíte o svých lidech

Denně se potkávám na schůzkách a majiteli nebo řediteli firem. Větších, menších i těch úplně malinkých. V poslední době se jako