Search

Pohádkové poučení

Mám ráda pohádky. Pro jejich příběhy, dobré konce a připomínání důležitých hodnot.  Ale ještě nikdy mě nenapadlo podívat se na některou pohádku, respektive na jejich postavy, z úhlu pohledu různých druhů ega. Nedávno jsem z tohoto pohledu slyšela „rozpitvané“ jednotlivé postavy Krkonošských pohádek – večerníčkové příběhy vládce hor Krakonoše a jeho povedeného souseda Trautenberka, který by chtěl být velkým pánem, ale celé jeho panství tvoří chalupa, kousek lesa, pár luk a polí. Má tři poddané – Anče, Kubu a hajného. Zaujalo mě to.

Krakonoš jako ztělesnění zdravě sebevědomého člověka, který si je plně vědom své hodnoty, plně v souladu se svým já, který nemá potřebu nikomu nic dokazovat. Ale také si nenechá líbit, pokud mu někdo zasahuje do jeho svobody a práv a dokáže se ozvat.

Trautenberk svoji nejistotu, strach a pochyby schovává za masku nabubřelého arogantního chování, které ale uplatňuje jen tam, kde mu to „projde“, hlavně u svých poddaných a dokazuje si tak svoji domnělou moc.

Anče, Kuba a hajný – každý z nich je víc, než vlastním já veden různou mírou a intenzitou strachu a pochybností o svých schopnostech, které jim berou jejich vlastní volnost a svobodu, možnost rozhodovat se sám za sebe, podle své vnitřní autority a postavit se sám za sebe.

A to je dle mě důvod, proč je dobré poznávat víc sám sebe, svoje limity a reakce v různých situacích a pracovat s tím, co nás omezuje a bere nám radost a svobodu, abychom byli ve svých životech co nejvíc páni a co nejmíň sluhové.

 

Šárka Sonnková

 

 

Sdílejte

Další příspěvky

Slovo chlapa

Nevím, zda se mi to zdá nebo už slovo a podpis nemá takovou váhu jako dřív? Kam se podělo to

Firma roku

Jako sportovec jsem vždy chtěla vyhrát medaili, nakonec mi jich doma ve skříni leží hodně za běh.  Ale upřímně, všechny,

Jak mluvíte o svých lidech

Denně se potkávám na schůzkách a majiteli nebo řediteli firem. Větších, menších i těch úplně malinkých. V poslední době se jako